Ukaze razdelimo glede na delovanje na nekaj skupin:

1. Ukazi za prenos podatkov

2. Ukazi za aritmetične operacije

3. Ukazi za logične operacije

4. Ukazi za logične in aritmetične pomike

5. Vejitveni ukazi

 

Ukazi za prenos podatkov

Z LOAD ukazi prenašamo vsebino iz pomnilnika ali vhodno-izhodnih enot v CPU (LDAA, PULA, ...).

STORE ukazi prenašajo vsebino v obratni smeri (STAA, PSHA, ...).

TRANSFER ukazi pa prenašajo vsebine med posameznimi registri (TSX, TPA, ...).

Na vrh 

Ukazi za aritmetične operacije

Ta skupina ukazov podpira 8 in deloma 16-bitne aritmetične operacije. Seveda pa s temi ukazi uporabo lahko razširimo na poljubne dolžine podatkov. Med te ukaze uvrščamo ukaze za seštevanje (Add..), odštevanje (Subtract), primerjavo vrednosti (Compare), zmanjševanje vrednosti za 1 (Decrement), povečevanje vrednosti za 1 (Increment), dvojiški komplement (Two's  Complement), testiranje (Test).

Na vrh

 

Ukazi za logične operacije

Ti ukazi izvajajo Boolove logične operacije AND, OR, ekskluzivni OR in eniški komplement. Operacija se izvede med dvema soležnima bitoma v enem od registrov A ali B in naslovljeno vsebino v pomnilniku.

Na vrh 

Ukazi za logične in aritmetične pomike

Ta skupina ukazov služi za pomikanje vsebin v registrih in v pomnilniku. Pomike lahko izvajamo le za en bit v levo ali desno, med seboj pa se ločijo po tem ali so krožni ali linearni. Za krožne pomike je značilno, da se bit, ki vstopa v zlog, ki ga pomikamo, nahaja v C-bitu CCR registra, pri linearnih pomikih pa v zlog vstopa "0".

Na vrh

 

Vejitveni ukazi

Ti ukazi so v tesni povezavi z vsebino statusnega (pogojnega) CCR registra in omogočajo vejitve na osnovi vsebin posameznih bitov v tem registru. Pri vseh teh ukazih gre za relativno naslavljanje, torej so dolžine skokov omejene na -128/+127 naslovov od mesta, na katerega kaže PC. Če je dolžina skoka prevelika, uporabimo JMP ukaz.

Iz tabele ukazov je razvidno, da večina ukazov postavlja ali briše določene bite v CCR registru. Vejitveni ukazi delujejo na osnovi vsebine, ki se trenutno nahaja v CCR, zato je običajno predhodni ukaz eden od primerjalnih ukazov, aritmetičnih ukazov, ukazov nalaganja, itd.

Posebej velja omeniti, da se nekaj ukazov nanaša na predhodne operacije s predznačenimi števili, ki postavljajo tudi V bit (BGE, BGT, BLE, BLT,...), nekaj pa na operacije z nepredznačenimi števili: (BHI, BHS, BLS, BLO,...).

Na vrh

Nazaj