Računalnik se mora pogovarjati z večkratnimi logičnimi napravami preko enotne povezave. Ta je lahko paralelna ali USB. Potrebni bi bili večkratni gonilniki, katerih vgradnja pa je lahko problematična. Pojavi se potreba po kanalizacijskem protokolu (MS Dot4 in INF chaining)
Zaglavje ima 6 bajtov. Prvi in drug zlog določata povezavo. Dolžina podatkov je variabilna do 64kB.
Primer pogovora po tem protokolu: Zaključi skeniranje in pošlji računalniku:
Upravnik vhodno izhodnega podsistema (IO manager) povezuje aplikacije in sistemske komponente na virtulne, logične in fizične naprave in določa infrastrukturo, ki podpira gonilnike naprav.
Gonilnik naprave predstavlja
vmesnik do določene naprave. Lahko pa posredujejo preko upravnika
(IO) ukaze drugim gonilnikom naprav.
"power manager" sodeluje tako z upravnikom IO kot s posameznimi gonilniki naprav pri vklopu in izklopu napajanja.
Rutine WMI (Windows Management Instrumentation) s pomočjo WDM (Windows Driver Model) omogočajo gonilnikom komunikacijo s servisom WMI v uporabniškem režimu
"Registry" je nekakšna podatkovna baza z opisom osnovnih naprav, ki so priključene na sistem in služi za nastavitve ter za pravilno iniciacijo gonilnikov.
Datoteke INF
so instalacijske datoteke gonilnikov.
![]() |
Aplikacije (Win32, POSIX
ali OS2) kličejo dogovorjene funkcije sistema, te pa upravnik IO.
Vse podatke beremo ali pišemo kot preproste tokove bajtov. Programi izvajajo vhodno izhodne operacije na virtualnih datotekah. Šele upravnik IO kliče ustrezen gonilnik naprave. S tem dosežemo abstrakcijo in tudi fleksibilnost. Upravnik IO formira za vsako zahtevano operacijo
paket IRP (I/O request packet) in ga posreduje ustreznemu gonilniku.
|
Gonilniki datotečnega sistema (File system drivers) sprejemajo zahtevke za datoteke in sami naprej posredujejo zahtevke gonilnikom pomnilnih periferij in omrežnim gonilnikom.
Gonilniki Windows 2000 so gonilniki, ki se po potrebi lahko povežejo z upravnikoma PnP in "power manager". Vključujejo tudi gonilnike za pomnilno periferijo in omrežne adapterje.
"Legacy drivers" so gonilniki, pisani za Windows NT, ki nespremenjeni tečejo tudi na Windows 2000. V razliko od gonilnikov Windows 2000 ne podpirajo krmiljenja napajanja in dela z upravnikom PnP.
"Win32 subsystem display drivers" pretvarjajo aparaturno neodvisne grafične zahtevke v aparaturno odvisne. Za popolno grafično podporo potrebujejo še ustrezne gonilnike v jedru (kernel-mode video miniport driver). Ti gonilniki (v jedru) skrbe na primer za resolucijo zaslona, osveževalno frekvenco, značko (cursor) na zaslonu ipd.
Gonilniki WDM spoštujejo takoimenovani "Windows Driver Model" (WDM), ki je implementiran na sistemih Windows 2000, Windows 98 in Windows Millennium Edition. Taki gonilniki imajo kompatibilno izvorno kodo, pogosto pa so tudi binarno kompatibilni.
V skupino gonilnikov WDM sodijo gonilniki
vodil ( bus drivers) (primeri takih
vodil so: PCMCIA, PCI, USB, IEEE 1394, ISA), funkcijski gonilniki in filterski
gonilniki)
Tiskalniški gonilniki Win32 preslikajo
aparaturno neodvisne grafične zahtevke v ukaze tiskalniku in jih posredujejo
ustreznemu gonilniku v jedru.