Program elektrotehnik računalništva

print 

Delovno področje elektrotehnika računalništva

Delo elektrotehnika računalništva je storitvena dejavnost. V vsakem večjem podjetju, ki ima računalniško podprto poslovanje, potrebujejo tudi ljudi s tem poklicem. Elektrotehniki računalništva so zaposleni v bankah, zavarovalnicah, tovarnah, trgovskih hišah, na železnici, letališčih, v podjetjih, ki razvijajo in prodajajo informacijsko-komunikacijske sisteme in storitve.

 

Delo elektrotehnika računalništva je raznovrstno. Elektrotehnik računalništva lahko:

vzdržuje, pregleduje in skrbi za nemoteno delovanje informacijsko-komunikacijskih sistemov;

piše aplikacije in vodi avtomatsko obdelavo podatkov;

postavlja in skrbi za delovanje informacijsko-komunikacijskih omrežij.

 

 

 

Ta dela zahtevajo osnovna znanja elektrotehnike in matematike, dobro poznavanje operacijskih sistemov, omrežij, programiranja in uporabe sodobnih orodij. Poleg tega mora tehnik obvladati še nekaj organizacijskih, poslovnih in administrativno-tehničnih znanj. Elektrotehnik računalništva mora biti pripravljen na stalno izpopolnjevanje znanja, kajti informacijsko-komunikacijski sistemi se zelo hitro razvijajo in izpopolnjujejo. Znanje, ki ga pridobi v srednji šoli, je le osnova, ki jo je treba nenehno dopolnjevati.

Kaj ponuja strokovno teoretični in praktični del predmetnika

Namen predmeta algoritmi in programski jeziki je, da dijaki razvijejo algoritmični način razmišljanja ter natančnost in sistematičnost pri reševanju problemov. Dijaki spoznajo osnovne metode in pristope k razvoju algoritmov. Naučijo se zapisati in dokumentirati preprosto aplikacijo. Spoznajo postopke testiranja programske opreme. Navajajo se na timsko delo pri reševanju problemov.

 

Pri predmetu računalniške komponente dijaki spoznajo osnovne komponente računalniških sistemov in principe njihovega delovanja. Seznanijo se z osnovnimi zahtevami, problemi in rešitvami pri medsebojnem povezovanju elektronskih podsklopov in naprav. Naučijo se sestaviti delujoč računalniški sistem iz razpoložljivih komponent.

 

Pri predmetu računalniška omrežja dijaki spoznajo komponente, topologije, delovanje in uporabo računalniških omrežij. Naučijo se povezovati omrežne komunikacijske naprave v omrežje in upravljati z lokalnimi mrežami. Navadijo se uporabljati preprosta orodja za odkrivanje napak pri prenosih v omrežjih.

 

Pri predmetu podatkovne baze se dijaki seznanijo z vlogo in vrstami informacijskih sistemov. Spoznajo lastnosti in prednosti uporabe podatkovnih baz. Naučijo se načrtovati, postaviti in vzdrževati podatkovne baze. Pri tem uporabljajo orodja za načrtovanje in uporabo podatkovnih baz.

 

Pri predmetu praktični pouk dijaki usvojijo uporabna znanja in pridobijo spretnosti za opravljanje poklica tehnika računalništva. Razvijajo sposobnosti uspešnega sporazumevanja, strpnost in pogajalske spretnosti. Pri projektnih nalogah praktično uporabljajo orodja, stroje, programsko opremo in informacijske vire. Pridobijo ustrezen odnos za varovanje okolja.

 

 

Vsi predmeti so podprti z laboratorijskimi vajami, ki se izvajajo v sodobno opremljenih specializiranih učilnicah.

 

Za vključitev v program in uspešno poklicno delo je potreben smisel za razvoj tehnike, za prilagajanje novostim in spremembam. Želene lastnosti elektrotehnika računalništva so tudi: radovednost, inovativnost, komunikativnost, logično-analitično mišljenje, vztrajnost pri delu, in natančnost. Elektro tehnik računalništva ponavadi opravlja delo v zaprtih prostorih. Pri delu z računalniki je močno obremenjen vid.

 

Šolanje traja štiri leta in se konča s poklicno maturo.

 

Predmetnik programa elektrotehnik računalništva za poklic elektrotehnik računalništva

P R E D M E T I

1. letnik

število ur na teden

2. letnik

število ur na teden

3. letnik

število ur na teden

4. letnik

število ur na teden

A) Splošnoizobraževalni predmeti

Slovenščina

4

4

3

3

Tuji jezik

3

3

3

3

Umetnost

2

-

-

-

Matematika

3

3

3

3

Zgodovina

-

2

2

-

Geografija

2

-

-

-

Sociologija ali psihologija

-

-

-

2

Fizika

-

2

2

2

Športna vzgoja

3

3

3

3

Skupaj

17

17

16

16

B) Strokovno teoretični predmeti

Računal. in dokumentiranje

4

-

-

-

Tehnologija s kemijo

2

2

-

-

Osnove elektrotehnike

3

3

-

-

Algoritmi in programski jeziki

-

4

4

4

Elektrotehnika

3

3

-

-

Računalniška omrežja

-

-

3

2

Računalniške komponente

-

-

2

2

Podatkovne baze

-

-

3

4

Skupaj

12

12

12

12

C) Praktični pouk

3

3

4

4

Skupaj A+B+C

32

32

32

32

D) Interesne dejavnosti (letno)

96

96

96

64

SKUPAJ UR A+B+C+D (letno)

1216

1216

1216

1152